Vyhorenie v práci. Je časté, ale málokto sa k nemu priznáva

Máte úvodné známky tohto moderného syndrómu aj vy?

  • Vyhorenie alebo „burnout“ je najčastejšie chápané ako stav vyčerpania, obvykle u osôb pracujúcich s ľuďmi, ako dôsledok dlhodobého nezvládnutého pracovného stresu.
  • Jednotlivé štádiá procesu burnout nastupujú nenápadne, varovné príznaky ostávajú často nepovšimnuté.
  • Vyhorenie prebieha ako proces, ktorého varovné prejavy je dôležité neprehliadnuť. Objavujú sa emocionálne príznaky, príznaky v správaní, ako aj fyzické. Po štádiu nadšenia prichádza vytriezvenie, sklamanie a apatia. Konečné štádium je vyhorenie, emocionálna a telesná vyčerpanosť, odstup od ľudí, zníženie pracovného výkonu a strata osobného uspokojenia.
  • Príčiny vyhorenia sú jednak v charakteristike pracovného prostredia, ako aj v istých osobnostných rysoch, postojoch a životnom štýle ľudí. Prevencia spočíva najmä v schopnosti manažovať stres a v zdravom životnom štýle – v rovnováhe práce a ostatných oblastí života, ako sú strava, pohyb, spánok, odpočinok a sociálna opora.
  • Posledné štádiá procesu vyhorenia si vyžadujú odbornú pomoc psychológa a/alebo psychiatra.

Toto je prvý diel seriálu, ktorý sa bude venovať vyhoreniu. Nájdete tu osobné príbehy a skúsenosti ľudí, ktorý si tým prešli aj tých, ktorí iba začinajú pociťovať syndrómy.


Odporúčané

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *