Uzdravení z koronavírusu, môžu mať zníženú funkciu pľúc až o 30% a pri rýchlej chôdzi sa zadýchajú, hovoria čínski lekári

Smrť nemusí byť jediná zlá alternatíva, môžu sa vám totiž oslabiť pľúca.

Ľudia, ktorí sa zotavia po infikovaní novým koronavírusom, môžu mať stále značne oslabenú pľúcnu kapacitu a niektorí z nich pri rýchlej chôdzi lapajú po vzduchu, zistili lekári v Hongkongu.

Hongkonský nemocničný úrad na zistenia prišiel po preštudovaní prvej vlny pacientov, ktorí boli prepustení z nemocnice a úplne sa zotavili z COVID-19.

Z 12 osôb v každej skupine dvaja až traja videli zmeny v ich pľúcnej kapacite.

„Zadýchajú sa, ak kráčajú o niečo rýchlejšie,“ uviedol Owen Tsang Tak-jin, lekársky riaditeľ autoritného centra pre infekčné choroby na tlačovej konferencii.

„Niektorí pacienti môžu mať po plnom zotavení okolo 20 až 30% pokles pľúcnych funkcií“.

Doktor Tsang však dodal, že pacienti môžu robiť kardiovaskulárne cvičenia, napríklad plávanie, čím sa časom zlepšuje ich pľúcna kapacita.

Aj keď je priskoro na stanovenie dlhodobých účinkov choroby, skenovanie pľúc deviatich pacientov „našlo vo všetkých z nich podobné vzory ako matné sklo, čo naznačuje, že došlo k poškodeniu orgánov,“ uviedol Tsang.

Súčasné CT snímky pacientov s koronavírusom ukazujú „matné ​​sklo“, čo je jav, v ktorom sa v pľúcach hromadí tekutina a prezentuje sa ako biele škvrny, ako uvádza správa Business Insider’s Aria Bendix. Nižšie uvedené obrázky odobraté od jedného pacienta s koronavírusom v rôznych časových okamihoch ukazujú, že „mleté ​​sklo“ skúmanej osoby sa stalo v priebehu choroby výraznejšie.

„Medzi infikovanými sa väčšina zotaví, ale následky na pľúcach môžu ostať“ uviedol v pondelok generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus. Medzi najčastejšie hlásené príznaky COVID-19 patrí horúčka, suchý kašeľ a dýchavičnosť a približne 80% pacientov má podľa WHO mierne ochorenie.

 

Zdroje: BusinessInsider, Aljazeera


Odporúčané

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *