Prečo je volanie cez internet lepšie ako bežné telefonovanie?

Je to jedna z tých vecí, ktoré sa najskôr zdajú nemožné, ale neskôr sa už neviete vrátiť späť.

Veľa ľudí sa ma pýta, prečo volám iba cez internet

Tu je zoznam hlavných bodov, ktoré ma presvedčili o telefonovaní cez internet:

1. Volanie cez internet je rýchle

Stačí si to skúsiť. Klasický hovor prebieha asi takto:

  • Vyberiete si komu chcete volať
  • Čakáte 5-10 sekúnd
  • Vypočujete si meno operátora, teda reklamu (pokiaľ si niekto v živote dovolil zmeniť operátora a preniesť si číslo. Je dosť veľká pravdepodobnosť, že to zažijete)
  • Počujete zvonenie
  • Človek zdvihne
  • Začína sa vám účtovať sekundová tarifikácia

FaceTime alebo iný internetový hovor prebieha takto:

  • Vyberiete komu chcete volať
  • V tej sekunde telefón zvoní druhej strane (pokiaľ má internet)
  • Začnú sa vám počítať dáta

Pokiaľ telefonujete napríklad už len 10 krát za deň spočítajte si koľko sekúnd miniete hluchým čakaním na hovor, alebo počuvaním jingla operátorov.
10 x 9 sekúnd je priemerne 90 sekúnd denne.

To je takmer 10 hodín čakania ročne viac, ako pri telefonovaní cez internet.

2. Kvalitnejší zvuk

Rozmýšlal som, či tento bod nedať ako prvý, pretože je to naozaj obrovský rozdiel.

Skúste si hneď po sebe zavolať cez Facetime a potom klasicky. Zvuk bežného zašumeného hovoru, ktorý sa používal už v 80 rokoch minulého storočia verzus nádherný čistý digitálny zvuk.

Pri krátkych výpadkoch, FaceTime dokonca zrýchli hlas človeka, ktorého v telefóne počujete, aby ste dobehli to čo hovoril. Kým pri výpadku bežného telefónneho signálu vám jednoducho vypadnú cele slová a vety.

3. Lepšia cena

Kým vo svete je trend taký, že pomaly nezoženiete volací balíček bez dát, slovensko-český operátori chcú ako vždy zo zákazníka vydojiť čo najviac.

Ponúkajú nám rôzne kombinácie voľných minút do ich siete a nevoľných minút a podobné dávno prežité hlúposti.

Internet nerobí rozdiely v tom do akej krajiny voláte alebo cez akého operátora.

Je to veľmi podobné, ako keď sa v 90 rokoch prechádzalo na sekundovú tarifikáciu. To, že vám vtedy operátor počítal celé začaté minúty bolo úplne normálne a sekundová tarifikácia bola niečím úžasným a výnimočným. Dnes by si ju už ale nikto nevedel ani predstaviť.

4. Súkromie

Súkromie ako milá čerešnička na torte. Hovory v aplikáciách ako je WhatsApp alebo FaceTime sú jednak šifrované a zároveň neprezrádzajú toľko čo bežný telefónny hovor. Pokiaľ niekto zavoláte môžete počuť či mu telefón zvoní, alebo je vypnutý, alebo momentálne telefonuje s niekým iným, dokonca podľa zvuku zvonenia aj to, či je práve v zahraničí.

Pri spomínaných internetových aplikáciách si sa mi môžete nastaviť mieru súkromia a ktoré údaje budete zdieľať s ostatnými.

Ako sa dá volať cez internet?

Najvačší „problém“ je, ak nemáte Apple telefón. Ten má FaceTime volania zabudované priamo v sebe. To ale neznamená, že nemôžete volať cez internet. Aj Androidové telefóny majú veľa apiek, ktoré to dovoľujú, napríklad: WhatsApp alebo Viber, ktoré veľa ľudí používa aj na Apple telefónoch.

WhatsApp vôbec nemám rád, pretože ak ho pár dní nepoužívam zakryje mi celú obrazovku a pýta sa ma či mám správne meno a fotku. Hádam aby som sa náhodou za tých pár dní nepremenoval, alebo nezmenil výzor. Čo iné by ale človek čakal od firmy, ktorú vlastní Facebook.

Nevýhody telefonovania cez internet

Aby som tu nespomínal iba samé výhody treba spomenúť aj negatívne stránky.

Našťastie som ich nenašiel veľa. Jedinou nevýhodou, ktorú som našiel je pokrytie.

A teda, že nemôžete telefonovať pokiaľ nemáte internetové pripojenie a GSM pokrytie je zatiaľ širšie ako internetové pripojenie. Aj keď sa to už dnešnej dobe rozširuje veľmi rýchlo a za pár rokov sa tieto pripojenia možno vyrovnajú.

Pokiaľ váš známy stále necestuje alebo nebýva v nejakých lazoch bez internetového pripojenia, nevidím dôvod používať bežné telefonovanie rátané na minúty.


Odporúčané

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *